Kimono de Jack Kraków

Kimono de Jack to spotkania, które mają być okazją, by nosić kimona, poznawać innych ich wielbicieli i dzielić się pasją do tradycyjnego japońskiego stroju.

Skąd pomysł na takie spotkania? Jak można się domyślić, narodził się on w Japonii. W 2000 roku tokijscy fani kimon, którym brakowało okazji do noszenia tradycyjnych japońskich strojów, reaktywowali kimonowe spotkania w Ginzie, pod hasłem Kimono de Ginza. Dziesięć lat później w Kioto także zaczęto organizować kimonowe spotkania Kimono de Jack, a ich inicjatywa szybko zyskała na popularności i spowodowała pojawienie się podobnych grup na całym świecie, także w Krakowie (od 2012 roku).


Kimono de Jack w Krakowie?

Niefortunny zbieg okoliczności spowodował, że długo nie mieliśmy oficjalnej zgody ze strony pomysłodawców Kimono de Jack na wykorzystanie nazwy, a więc nawiązując do tradycji japońskich spotkań, nasze postanowiliśmy organizować pod hasłem Kimono de Krak. Z czasem nadaliśmy im też określoną formę: cztery spotkania w roku, po jednym na każdą porę roku, z terminami ogłaszanymi z wyprzedzeniem – na cały rok, zawsze rozpoczynającymi się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W 2015 roku przygotowaliśmy własny logotyp i maskotkę smoka w kimonie. Zdecydowaliśmy też, że będziemy nadawać naszym spotkaniom tematy przewodnie – tak, by próbować nowych inspiracji, stylizacji i dowiadywać się o kimonach coraz więcej. Kiedy w 2016 roku miałam okazje spotkać w Japonii założycieli Kimono de Jack, okazało się jednak, że moja wiadomość sprzed kilku lat po prostu do nich nie dotarła i ku mojej radości ustaliliśmy, że Kimono de Jack w Krakowie jednak będzie!

Jak to więc teraz wygląda? Od czerwca 2016 roku wszystkie spotkania naszej krakowskiej grupy odbywają się już oficjalnie jako Kimono de Jack! Mamy nadzieję, że okazji do organizowania wspólnych kimonowych wyjść będzie przybywało i coraz więcej osób w kimonach będzie mogło do nich dołączyć. Wyjście do teatru, na koncert czy inne wydarzenie? Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się tam wspólnie w kimonach!

Jak każda grupa Kimono de Jack mamy też prawo teraz używać własnej maskotki spotkań, która powstaje w ten sposób, że do japońskiego wyjściowego oryginału dodawane są regionalne elementy. Na naszym krakowskim logotypie na głowę maskotki założyłam charakterystyczną krakuskę (krakowską czapkę rogatywkę z pawim piórem), natomiast maskotka dla Polski dostała czerwone korale oraz kwiatowy wzór charakterystyczny dla stylistyki łowickiej, ale zarazem będący bardzo popularnym elementem w polskich sklepach z pamiątkami (także w Krakowie).

Zestawienie maskotek Kimono de Jack: po lewej stronie oryginalna, japońska, która służy za bazę do projektowania odpowiedników dla grup w poszczególnych krajach; po środku jako logotyp grupy Kimono de Jack Kraków; a po prawej jako maskotka dla Polski jako kraju (z czerwonymi koralami i łowickim kwiatkiem).

Kimono de Krak zostaje!

Uspokajam od razu tych, którzy przyzwyczaili się do formuły spotkań Kimono de Krak! Nie rezygnujemy z nich. Pośród różnorodnych spotkań Kimono de Jack nadal będziemy z rocznym wyprzedzeniem informowali o czterech spotkaniach na cztery pory roku i nadal (za zgodą pomysłodawcy Kimono de Jack) będziemy je prezentować pod hasłem Kimono de Krak. Dzięki temu będziemy mogli łatwo organizacyjnie rozróżnić te dwa rodzaje spotkań.

Kimono de Krak nadal będziemy zawsze rozpoczynali w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Dzięki temu będziemy mieli możliwość przebrania się na miejscu, co ma nie tylko znaczenie praktyczne (nie każdy może przyjechać w kimonie i nie każdy potrafi ubrać się samodzielnie), ale i stanowi idealny pretekst do wymieniania się doświadczeniami oraz radami w kwestii kitsuke. To, co się będzie działo później, nadal będzie zależało od pogody i nastroju uczestników. Do tej pory m.in. zwiedzaliśmy aktualne wystawy w Muzeum Manggha, robiliśmy sobie wspólne zdjęcia, piknikowaliśmy na bulwarach wiślanych, szliśmy na spacer po mieście, jedliśmy wspólnie obiad i nie tylko…

Cykl spotkań Kimono de Krak jest objęty patronatem:
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha  (w dniu spotkania w kimonach mamy WSTĘP WOLNY na wszystkie trwające wystawy!)
– dziennika Japonia-Online (na facebooku działającego też jako Japońska prasówka)


Kiedy kolejne spotkanie Kimono de Jack?

Informacje o wszystkich spotkaniach będzie można znaleźć na naszej facebookowej stronie „Kimono de Jack Krakow”, do której polubienia i obserwowania serdecznie zapraszam!

W 2017 roku zaplanowaliśmy natomiast następujące spotkania Kimono de Krak:smoczek_03m
WIOSNA: 14 maja, godz. 14:00 – tęcza kolorów, czylikażdy w innej kolorystyce
LATO: 9 lipca, godz. 14:00 – kolorowa burza, czyli im więcej kolorów, tym lepiej
JESIEŃ: 29 października, godz. 14:00 – Halloween, czyli pośród dyń, duchów i magii
ZIMA: 10 grudnia, godz. 14:00 – kocim okiem, czyli kocie motywy i kocia kawiarnia

Masz kimono? Załóż je i dołącz do nas!
Im nas więcej, tym weselej! : )
Masz pytania? Napisz do mnie!

Japońską stronę poświęconą Kimono de Jack znajdziecie tutaj. Międzynarodowym inicjatywom Kimono de Jack poświęcony jest natomiast facebookowy fanpage „Kimono de Jack International”.

A więcej bieżących szczegółów o różnych innych kimonowych spotkaniach i inicjatywach możecie znaleźć na facebookowym profilu KimonoTEKI. Tam również zapraszam!