Kimono

Kimono uznawane jest za jeden z symboli Japonii i, choć w obecnych czasach nie jest łatwo dojrzeć na ulicy kogoś w kimonie, nadal pozostaje ono obecne we współczesnym świecie jako strój noszony przy bardzo różnych okazjach. Kimono można założyć na jedno z klasycznych japońskich świąt, może ono być również elegancką opcją na bankiet czy wreszcie strojem codziennym dla wielbicieli kimon i osób związanych z tradycyjną kulturą Japonii, jak na przykład gejsz.

Wybór kimona musi być dopasowany do wieku, okazji i pory roku, zarówno tematyką zdobień oraz ich kolorystyką, jak i sposobem uszycia. A trzeba pamiętać, że pełny strój składa się z minimum trzech warstw i wielu dodatkowych elementów, z których najistotniejszym jest pas obi, pełniący nie tylko funkcję ozdobną, ale i pomagający utrzymać wszystko na właściwym miejscu. Dla osoby rozpoczynającej swoją przygodę z kimonami, skompletowanie odpowiedniego zestawu nie jest więc zadaniem łatwym.

Jednym z najważniejszych kryteriów, które determinują typ kimona, jest związany z okazją stopień oficjalności. Inny strój założymy na wyjście na zakupy, inny na spotkanie herbaciane, a jeszcze inny na przyjęcie weselne. Nie bez znaczenia jest też pora roku. W dni chłodniejsze (od października do maja) nosi się przede wszystkim kimono dwuwarstwowe awase. W czerwcu i wrześniu, jako miesiącach przejściowych, zakłada się hitoe – kimono bez podszewki. W lato natomiast, ze względu na wysokie temperatury, używa się specjalnych półprzeźroczystych lub ażurowych tkanin, dających uczucie lekkości i pozwalających oddychać ciału. Inny zestaw założy panna, inny mężatka. Kobieta niezamężna może założyć kimono furisode z długimi rękawami, bogato zdobione, do którego pas układa się w fantazyjne wiązana i kokardy. Mężatki noszą kosode – krótkie rękawy. Do tego dochodzą takie niuanse, jak techniki tkania materiałów, widoczne na nich motywy, obecność rodowych herbów, czy złocenia i inne zdobienia. A to tylko niektóre z aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy z szafy wyjmujemy odpowiednie kimono i dobieramy do niego pozostałe elementy stroju.

Warto jednak pamiętać, że u progu XXI wieku świat kimon wykroczył poza ramy symbolu japońskiej tradycji. Dzięki wzrostowi popularności niedrogich kimon z drugiej ręki, tęsknocie za tradycją w nowoczesnym świecie, czy poszukiwaniu nowych inspiracji i pretekstów do częstszego noszenia kimon, stało się żywym elementem współczesnej kultury, przenikającym się zarówno z japońską tradycja, jak i ze światem mody. Teraz dzięki zdobyczom technologicznym i swobodzie wymiany doświadczeń, fascynacja kimonami może przekraczać kolejne granice i łączyć ludzi mieszkających w najróżniejszych zakątkach świata.